Liste over fuglearter påtruffet på Utsira

Sammenstilt av Geir Mobakken

 

Kategorisering av arter, systematisk rekkefølge og taksonomi følger the British Ornithologists´ Union Records Committee og norske navn følger Norsk navnekomité for fugl.

Pr. 31.12.2017 er det registrert 328 spontant forekommende arter på Utsira, og de artene som er sjeldne lokalt eller nasjonalt og som krever beskrivelse er godkjent av de respektive sjeldenhetskomiteene. Unntak fra dette er eventuelle nye funn som ikke er ferdig behandlet (disse er markert med stjerne og er ikke inkludert i totalsummen).

Samtlige arter er godkjent på artsnivå med unntak av granmeis/løvmeis (opplistet, men ikke medregnet), og alle er påtruffet levende med unntak av tårnugle (funnet død midt på øya, medregnet). De spontant forekommende artene (alle på A-lista, ingen på B-lista) står først, etterfulgt av artene på C-, D- og E-listene.

 

A-liste:      
Knoppsvane   Cygnus olor  
Dvergsvane   Cygnus columbianus  
Sangsvane   Cygnus cygnus  
Sædgås   Anser fabalis  
      A. f. fabalis
      A. f. rossicus
Kortnebbgås   Anser brachyrhynchus  
Tundragås   Anser albifrons  
      A. a. albifrons
      A. a. flavirostris
Grågås   Anser anser  
Hvitkinngås   Branta leucopsis  
Ringgås   Branta bernicla  
      B. b. bernicla
      B. b. hrota
Gravand   Tadorna tadorna  
Brunnakke   Anas penelope  
Snadderand   Anas strepera  
Krikkand   Anas crecca  
Stokkand   Anas platyrhynchos  
Stjertand   Anas acuta  
Knekkand   Anas querquedula  
Skjeand   Anas clypeata  
Taffeland   Aythya ferina  
Toppand   Aythya fuligula  
Bergand   Aythya marila  
Ærfugl   Somateria mollissima  
Praktærfugl   Somateria spectabilis  
Stellerand   Polysticta stelleri  
Havelle   Clangula hyemalis  
Svartand   Melanitta nigra  
Sjøorre   Melanitta fusca  
Kvinand   Bucephala clangula  
Lappfiskand   Mergellus albellus  
Siland   Mergus serrator  
Laksand   Mergus merganser  
Vaktel   Coturnix coturnix  
Orrfugl   Tetrao tetrix  
Smålom   Gavia stellata  
Storlom   Gavia arctica  
Islom   Gavia immer  
Gulnebblom   Gavia adamsii  
Svartbrynalbatross   Thalassarche melanophris  
Havhest   Fulmarus glacialis  
Storlire   Puffinus gravis  
Grålire   Puffinus griseus  
Havlire   Puffinus puffinus  
Balearlire   Puffinus mauretanicus  
Havsvale   Hydrobates pelagicus  
Stormsvale   Oceanodroma leucorhoa  
Havsule   Morus bassanus  
Storskarv   Phalacrocorax carbo  
      Ph. c. carbo
      Ph. c. sinensis
Toppskarv   Phalacrocorax aristotelis  
Dvergrørdrum   Ixobrychus minutus  
Natthegre   Nycticorax nycticorax  
Silkehegre   Egretta garzetta  
Egretthegre   Ardea alba  
Gråhegre   Ardea cinerea  
Stork   Ciconia ciconia  
Skjestork   Platalea leucorodia  
Dvergdykker   Tachybaptus ruficollis  
Toppdykker   Podiceps cristatus  
Gråstrupedykker   Podiceps grisegena  
Horndykker   Podiceps auritus  
Vepsevåk   Pernis apivorus  
Svartglente   Milvus migrans  
Glente   Milvus milvus  
Havørn   Haliaeetus albicilla  
Sivhauk   Circus aeruginosus  
Myrhauk   Circus cyaneus  
Steppehauk   Circus macrourus  
Enghauk   Circus pygargus  
Hønsehauk   Accipiter gentilis  
Spurvehauk   Accipiter nisus  
Musvåk   Buteo buteo  
Fjellvåk   Buteo lagopus  
Kongeørn   Aquila chrysaetos  
Fiskeørn   Pandion haliaetus  
Vannrikse   Rallus aquaticus  
Myrrikse   Porzana porzana  
Åkerrikse   Crex crex  
Sivhøne   Gallinula chloropus  
Sothøne   Fulica atra  
Trane   Grus grus  
Triel   Burhinus oedicnemus  
Avosett   Recurvirostra avosetta  
Tjeld   Haematopus ostralegus  
Tundralo   Pluvialis squatarola  
Heilo   Pluvialis apricaria  
Sibirlo   Pluvialis fulva
 
Boltit   Charadrius morinellus  
Sandlo   Charadrius hiaticula  
      Ch. h. hiaticula
      Ch. h. tundrae
Dverglo   Charadrius dubius  
Vipe   Vanellus vanellus  
Småspove   Numenius phaeopus  
Storspove   Numenius arquata  
Svarthalespove   Limosa limosa  
      L. l. limosa
      L. l. islandica
Lappspove   Limosa lapponica  
Steinvender   Arenaria interpres  
Polarsnipe   Calidris canutus  
Brushane   Calidris pugnax  
Tundrasnipe   Calidris ferruginea  
Temmincksnipe   Calidris temminckii  
Sandløper   Calidris alba  
Myrsnipe   Calidris alpina  
Fjæreplytt   Calidris maritima  
Dvergsnipe   Calidris minuta  
Rustsnipe   Calidris subruficollis  
Alaskasnipe   Calidris melanotos  
Svømmesnipe   Phalaropus lobatus  
Polarsvømmesnipe   Phalaropus fulicarius  
Strandsnipe   Actitis hypoleucos  
Flekksnipe   Actitis macularius  
Skogsnipe   Tringa ochropus  
Sotsnipe   Tringa erythropus  
Gluttsnipe   Tringa nebularia  
Grønnstilk   Tringa glareola  
Rødstilk   Tringa totanus  
Kvartbekkasin   Lymnocryptes minimus  
Rugde   Scolopax rusticola  
Enkeltbekkasin   Gallinago gallinago  
Dobbeltbekkasin   Gallinago media  
Polarjo   Stercorarius pomarinus  
Tyvjo   Stercorarius parasiticus  
Fjelljo   Stercorarius longicaudus  
Storjo   Stercorarius skua  
Lunde   Fratercula arctica  
Teist   Cepphus grylle  
Alke   Alca torda  
Alkekonge   Alle alle  
Lomvi   Uria aalge  
Dvergterne   Sternula albifrons  
Rovterne   Hydroprogne caspia  
Svartterne   Chlidonias niger  
Hvitvingesvartterne   Chlidonias leucopterus  
Splitterne   Sterna sandvicensis  
Makrellterne   Sterna hirundo  
Rødnebbterne   Sterna paradisaea  
Sabinemåke   Xema sabini  
Krykkje   Rissa tridactyla  
Hettemåke   Chroicocephalus ridibundus  
Dvergmåke   Hydrocoloeus minutus  
Lattermåke   Larus atricilla  
Svartehavsmåke   Larus melanocephalus  
Fiskemåke   Larus canus  
Ringnebbmåke   Larus delawarensis  
Sildemåke   Larus fuscus  
      L. f. fuscus
      L. f. graellsii
      L. f. intermedius
Gråmåke   Larus argentatus  
Grønlandsmåke   Larus glaucoides  
      L. g. glaucoides
      L. g. kumlieni
Polarmåke   Larus hyperboreus  
Svartbak   Larus marinus  
Skogdue   Columba oenas  
Ringdue   Columba palumbus  
Tyrkerdue   Streptopelia decaocto  
Turteldue   Streptopelia turtur  
Skjæregjøk   Clamator glandarius  
Gjøk   Cuculus canorus  
Tårnugle   Tyto alba  
Snøugle   Bubo scandiacus  
Haukugle   Surnia ulula  
Hornugle   Asio otus  
Jordugle   Asio flammeus  
Perleugle   Aegolius funereus  
Nattravn   Caprimulgus europaeus  
Tårnseiler   Apus apus  
Gråseiler   Apus pallidus  
Alpeseiler   Apus melba  
Hærfugl   Upupa epops  
Bieter   Merops apiaster  
Isfugl   Alcedo atthis  
Vendehals   Jynx torquilla  
Gråspett   Picus canus  
Grønnspett   Picus viridis  
Flaggspett   Dendrocopos major  
Dvergspett   Dryobates minor  
Tårnfalk   Falco tinnunculus  
Aftenfalk   Falco vespertinus  
Dvergfalk   Falco columbarius  
Lerkefalk   Falco subbuteo  
Jaktfalk   Falco rusticolus  
Vandrefalk   Falco peregrinus  
Pirol   Oriolus oriolus  
Brunvarsler   Lanius cristatus  
Rødhalevarsler   Lanius isabellinus  
      L. i. isabellinus
      L. i. phoenicuroides
Tornskate   Lanius collurio  
Rosenvarsler   Lanius minor  
Varsler   Lanius excubitor  
Krattvarsler   Lanius meridionalis  
Rødhodevarsler   Lanius senator  
      L. s. senator
      L. s. badius
Hvitpannevarsler   Lanius nubicus  
Skjære   Pica pica  
Nøtteskrike   Garrulus glandarius  
Nøttekråke   Nucifraga caryocatactes  
Kaie   Corvus monedula  
Kornkråke   Corvus frugilegus  
Svartkråke   Corvus corone  
Kråke   Corvus cornix  
Ravn   Corvus corax  
Fuglekonge   Regulus regulus  
Rødtoppfuglekonge   Regulus ignicapilla  
Trelerke   Lullula arborea  
Sanglerke   Alauda arvensis  
Fjellerke   Eremophila alpestris  
Dverglerke   Calandrella brachydactyla  
Kalanderlerke   Melanocorypha calandra  
Sandsvale   Riparia riparia  
Låvesvale   Hirundo rustica  
Taksvale   Delichon urbicum  
Amursvale   Cecropis daurica  
Blåmeis   Cyanistes caeruleus  
Kjøttmeis   Parus major  
Svartmeis   Periparus ater  
Granmeis/løvmeis   Poecile montana/palustris  
Stjertmeis   Aegithalos caudatus  
Østsanger   Phylloscopus trochiloides  
Lappsanger   Phylloscopus borealis  
Fuglekongesanger   Phylloscopus proregulus  
Gulbrynsanger   Phylloscopus inornatus  
Blekbrynsanger   Phylloscopus humei  
Viersanger   Phylloscopus schwarzi  
Brunsanger   Phylloscopus fuscatus  
Eikesanger   Phylloscopus bonelli  
Bøksanger   Phylloscopus sibilatrix  
Gransanger   Phylloscopus collybita  
      Ph. c. collybita
      Ph. c. abietinus
      Ph. c. tristis
Løvsanger   Phylloscopus trochilus  
      Ph. t. trochilus
      Ph. t. acredula
Munk   Sylvia atricapilla  
Hagesanger   Sylvia borin  
Hauksanger   Sylvia nisoria  
Møller   Sylvia curruca  
Rødstrupesanger   Sylvia cantillans  
      S. c. cantillans/albistriata
      S. c. inornata/iberiae*
Tornsanger   Sylvia communis  
Starrsanger   Locustella certhiola  
Stripesanger   Locustella lanceolata  
Gresshoppesanger   Locustella naevia  
Tykknebbsanger   Iduna aedon  
Tartarsanger   Iduna caligata  
Ramasanger   Iduna rama  
Bleksanger   Iduna pallida  
Gulsanger   Hippolais icterina  
Spottesanger   Hippolais polyglotta  
Sivsanger   Acrocephalus schoenobaenus
Åkersanger   Acrocephalus agricola  
Busksanger   Acrocephalus dumetorum  
Myrsanger   Acrocephalus palustris  
Rørsanger   Acrocephalus scirpaceus  
Trostesanger   Acrocephalus arundinaceus  
Sidensvans   Bombycilla garrulus  
Spettmeis   Sitta europaea  
Trekryper   Certhia familiaris  
Gjerdesmett   Troglodytes troglodytes  
Stær   Sturnus vulgaris  
Rosenstær   Pastor roseus  
Fossekall   Cinclus cinclus  
Gulltrost   Zoothera dauma  
Brunkinnskogtrost   Catharus ustulatus  
Gråkinnskogtrost   Catharus minimus  
Sibirtrost   Geokichla sibirica  
Ringtrost   Turdus torquatus  
Svarttrost   Turdus merula  
Gråstrupetrost   Turdus obscurus  
Rødflekktrost   Turdus naumanni  
Svartstrupetrost   Turdus atrogularis  
Gråtrost   Turdus pilaris  
Måltrost   Turdus philomelos  
Rødvingetrost   Turdus iliacus  
      T. i. iliacus
      T. i. coburni
Duetrost   Turdus viscivorus  
Gråfluesnapper   Muscicapa striata  
Rødstrupe   Erithacus rubecula  
Nattergal   Luscinia luscinia  
Sørnattergal   Luscinia megarhynchos  
Blåstrupe   Luscinia svecica  
Rubinstrupe   Calliope calliope  
Blåstjert   Tarsiger cyanurus  
Dvergfluesnapper   Ficedula parva  
Halsbåndfluesnapper   Ficedula albicollis  
Svarthvitfluesnapper   Ficedula hypoleuca  
Svartrødstjert   Phoenicurus ochruros  
Rødstjert   Phoenicurus phoenicurus  
Buskskvett   Saxicola rubetra  
Asiasvartstrupe   Saxicola maurus  
      S. m. maurus/stejnegeri
      S. m. variegatus
Svartstrupe   Saxicola rubicola  
Steinskvett   Oenanthe oenanthe  
      Oe. oe. oenanthe
      Oe. oe. leucorhoa
Isabellasteinskvett   Oenanthe isabellina  
Ørkensteinskvett   Oenanthe deserti  
Middelhavssteinskvett   Oenanthe hispanica  
Svartstrupesteinskvett Oenanthe pleschanka  
Jernspurv   Prunella modularis  
Sibirjernspurv   Prunella montanella  
Gråspurv   Passer domesticus  
Pilfink   Passer montanus  
Gulerle   Motacilla flava  
      M. f. flava
      M. f. feldegg
      M. f. flavissima
      M. f. thunbergi
Sitronerle   Motacilla citreola  
Vintererle   Motacilla cinerea  
Linerle   Motacilla alba  
      M. a. alba
      M. a. yarrellii
Tartarpiplerke   Anthus richardi  
Mongolpiplerke   Anthus godlewskii  
Markpiplerke   Anthus campestris  
Sibirpiplerke   Anthus hodgsoni  
Trepiplerke   Anthus trivialis  
Tundrapiplerke   Anthus gustavi  
Heipiplerke   Anthus pratensis  
Lappiplerke   Anthus cervinus  
Skjærpiplerke   Anthus petrosus  
Bjørkefink   Fringilla montifringilla  
Bokfink   Fringilla coelebs  
Kjernebiter   Coccothraustes coccothraustes
Rosenfink   Erythrina erythrina  
Konglebit   Pinicola enucleator  
Dompap   Pyrrhula pyrrhula  
Grønnfink   Chloris chloris  
Tornirisk   Linaria cannabina  
Bergirisk   Linaria flavirostris  
Brunsisik   Acanthis cabaret  
Gråsisik   Acanthis flammea  
      A. f. flammea
      A. f. rostrata
Polarsisik   Acanthis hornemanni  
      A. h. hornemanni
      A. h. exilipes
Båndkorsnebb   Loxia leucoptera  
Grankorsnebb   Loxia curvirostra  
Furukorsnebb   Loxia pytyopsittacus  
Stillits   Carduelis carduelis  
Grønnsisik   Spinus spinus  
Snøspurv   Plectrophenax nivalis  
Lappspurv   Calcarius lapponicus  
Rosenbrysttykknebb   Pheucticus ludovicianus  
Svarthodespurv   Emberiza melanocephala  
Kornspurv   Emberiza calandra  
Hortulan   Emberiza hortulana  
Gulspurv   Emberiza citrinella
 
Hvithodespurv   Emberiza leucocephalos  
Sivspurv   Emberiza schoeniclus  
Sibirspurv   Emberiza aureola  
Kastanjespurv   Emberiza rutila  
Dvergspurv   Emberiza pusilla  
Vierspurv   Emberiza rustica  
Lundtrupial   Icterus galbula  
Myrteparula   Setophaga coronata  
       
C-liste:      
Kanadagås   Branta canadensis  
Bydue   Columba livia «domestica»  
       
D-liste:      
Lammegribb   Gypaetus barbatus  
Brunhodespurv   Emberiza bruniceps  
       
E-liste:      
Stripegås   Anser indicus  
Mandarinand   Aix galericulata  
Dvergflamingo   Phoenicopterus minor  
Karminfink   Carpodacus roseus  
Orientfink   Chloris sinica  
Savanneirisk   Serinus mozambicus  
Lazulispurv   Passerina amoena  
Gulstrupespurv   Emberiza elegans